המדריך המלא לויזות עבודה בגרמניה

אחד הנושאים המרכזיים לטיפול ברילוקיישן לגרמניה הוא עניין אשרות השהייה והעבודה, הידוע גם בכינויו: ויזה. ברשת ניתן למצוא אינפורמציה רבה על הנושא, חלקה אמיתית וחלקה לא, יחד עם אמונות שונות וניסיון של מבקשי ויזות. 

מטרת המאמר הנוכחי היא לעזור לכם לארגן את המחשבות שלכם בנושא אשרות שהייה ועבודה. נעבור על הסוגים המרכזיים של אשרות עבודה ושהייה שניתן להגיש עבורן בקשה, ונדון בנקודות מרכזיות הקשורות אליהם, במטרה לעזור לכם לתכנן את הרילוקיישן שלכם לברלין בחוכמה. 

The full guide to work visas for expats in Germany

נתחיל בשתי הערות כלליות: 

1. ויזות הן עניין של לאום: אזרחיהן של רוב מדינות העולם יצטרכו לבקש קודם כל ויזות לאומיות בשגרירות הגרמנית במדינת המוצא שלהם, ורק לאחר קבלת הויזה הזו יוכלו לעבור לגרמניה ולהגיש בקשה לאשרת שהייה ועבודה. למרות שבקשה דרך השגרירות היא פרקטיקה שמיושמת במקרים רבים גם עבור ישראלים, אזרחי ישראל (יחד עם אזרחיהן של עוד כמה מדינות) פטורים מהפרוצדורה הזו ורשאים להיכנס לגרמניה ללא מעמד ולשנות את המעמד החוקי שלהם מתוך גרמניה ב90 הימים הראשונים לשהייתם (לפחות בימים רגילים. כרגע עם קורונה יש איסור כניסה למגיעים מישראל מפאת התחלואה). 

2. בדיון על ויזות עבודה חשוב להבין שכל מקרה לגופו. לעתים אנחנו נתקלים במצבים של החלטות שונות על מקרים דומים. זה יכול להיות מתסכל, אבל זוהי המציאות שלנו. 

בגלל שמדובר בנושא סבוך ומורכב, אני ממליצה לכם להיעזר בייעוץ מקצועי בנושא טרם הגעתכם לגרמניה. 

מכאן נעבור לסקירת סוגי ויזות העבודה העיקריים לפי חוק ההגירה הגרמני: 

בלו קארד

מהי שיטת הבלו קארד?

הבלו קארד הוא אשרת השהייה והעבודה לפי השיטה האירופאית להגירת מומחים. הבלו קארד עצמו הוא בעצם ויזת עבודה משופרת, הניתנת למומחים שעבורם מתמלאים תנאים מסוימים הקשורים לשכר ולהשכלה (פירוט למטה). 

 

אילו יתרונות יש לבלו קארד?

כפי שצוין למעלה, בלו קארד הוא סוג של ויזת עבודה, הניתן לתקופה של שנה עד ארבע שנים בהתבסס על אורך חוזה העבודה של המועמד. המשמעות היא שמקבלים בלו קארד על מנת לעבוד כשכירים בחברה מסוימת בגרמניה. 

 

היות שהבלו קארד הוא סוג מסוים של ויזת עבודה, ניתן לאבד אותו אם נמצאים ללא עבודה למשך תקופה העולה על 3 חודשים. 

 

היתרון המרכזי של הבלו קארד הוא שהמחזיקים בו יכולים לקבל את תושבות הקבע שלהם מהר יותר מאשר מהגרי עבודה רגילים: ניתן להגיש אחרי 21 חודשי עבודה בגרמניה אם מדברים גרמנית ברמת B1 (רמת שיחה פשוטה), או אחרי 33 חודשי עבודה בגרמניה אם מדברים גרמנית ברמת A1 (רמה בסיסית). לשם השוואה, המחזיקים בויזות עבודה יוכלו להגיש בקשה לתושבות קבע אחרי 48 עד 60 חודשי עבודה, בתלות בסוג האשרה שלהם. 

 

בנוסף, בחלק מן המקרים הבלו קארד מאפשר רמה גבוהה יותר של מוביליות בין עבודות: בחלק מהמקרים, הבקשה לאישור עבודה לא דורשת אישור של משרד העבודה, מה שמקצר את התהליך בהשוואה לויזות עבודה רגילות. הרגולציה הזו יכולה להקל ולפשט את עניין החלפת המעסיק עבור המחזיקים בבלו קארד העוים על הדרישות. 

מי תהיה זכאית לבלו קארד?

ישנם שלושה קריטריונים הקובעים זכאות לבלו קארד: האחד קשור לשכר והשניים האחרים קשורים להשכלה. 

שכר: כמצוין למעלה, על מנת להיות זכאים לבלו קארד, יש צורך להרוויח שכר מסוים. השכר הייעודי לבלו קארד משתנה מדי שנה. עבור שנת 2021, השכר הייעודי עומד על 56.800 יורו לשנה. אם אתם מחזיקים במקצוע מועדף (לדוגמא: מפתחי תוכנה), רף השכר השנתי שלכם יכול לעמוד על 44.304 יורו ומעלה. 

השכלה אקדמאית מוכרת: על מנת להיות זכאים לבלו קארד, עליכם להוכיח כי התואר שלכם מוכר בגרמניה ובר השוואה לתואר גרמני מקביל. על מנת לדעת האם התואר שלכם אכן מוכר בגרמניה, ניתן להשתמש במסד הנתונים הרשמי, אנאבין
שימו לב שהאוניברסיטה בה למדתם צריכה להיות מסומנת בדירוג H+ והתואר אותו קיבלתם (כלומר התכנית אותה למדתם) צריכה להופיע במערכת גם היא. 

 השכלה אקדמאית מוכרת בתחום בו אתם עובדים: החל ממרץ 2020 קיבלנו דרישת סף חדשה לבלו קארד: העבודה שלכם צריכה להיות באותו התחום  אותו למדתם, כך שאם למדתם מדעי המחשב ואתם עובדים כמפתחי תוכנה תוכלו להנות מהבלו קארד, אך אם למדתם היסטוריה ואתם עובדים כמפתחי תוכנה - לא תצטרכו להסתפק בויזות עבודה רגילות. 

ההשכלה האקדמית שלי לא מופיעה באנאבין. מה המשמעות?

השכלה מוכרת וברת השוואה לתואר אקדמי גרמני מקביל היא אחת מדרישות הסף לבלו קארד. במידה וההשכלה שלכם לא מופיעה באנאבין, תוכלו לנסות ולהגיש בקשה להכרה בהשכלה קודמת מחו"ל. התהליך עשוי להיות ארוך ולעתים מתיש, אך אם תצליחו ותקבלו את ההכרה תוכלו להנות מיתרונות הבלו קארד (כל עוד אתם עומדים בתנאי הסף של השכר). 

גם בני המשפחה שלי יקבלו בלו קארדים?

לא. בני המשפחה שלך מדרגה ראשונה (בני זוג וילדים) יוכלו להגיש בקשה לויזות איחוד משפחות. 

זה נושא מעניין. איפה אוכל לקרוא עוד?

כתבתי מאמר ארוך על בלו קארדים, אותו ניתן לקרוא (באנגלית), כאן

ויזת עבודה כשכיר

למי מתאימה? 

ויזת עבודה מתאימה לאנשי מקצוע מנוסים שקיבלו הצעת עבודה ממעסיק בברלין. אשרת שהייה זו ניתנת בדרך כלל לאנשי מקצוע וכרוכה באישור משרד העבודה הגרמני (Arbeitsamt). תהליך זה לוקח כעשרה ימים עד שלושה שבועות. לאחר שהגשתם את כל הטפסים במשרד הזרים, הם יועברו למשרד העבודה. תקבלו תשובה עם זימון למשרד הזרים על מנת לאסוף את אשרת השהייה שלכם.

מה מקבלים?

 

אשרת שהייה לשנה עד שלוש שנים, כאשר לכל אורך הויזה יש לעבוד אצל אותו המעסיק עבורו קיבלתם את האישור. אם החלפתם מעסיק יש לבקש אשרת שהייה עבור העבודה החדשה.

 

מצאתי עבודה - איך מגישים בקשה?

 

לפני הגשת הבקשה, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע על מנת לבחון את הסיכויים שבקשתכם תאושר, שכן משרד העבודה בברלין לא מאשר את כל הבקשות המגיעות אליו. אם בקשתכם לא תאושר – תקבלו צו יציאה מגרמניה ותוכלו לחזור במסגרת ויזת תייר לפי חוקי השנגן.

ויזת פרילנסר וויזת אמן

למי מתאימה? 

 

ויזת פרילנסר מתאימה לאנשי מקצוע מנוסים בעלי מקצועות חופשיים, שיכולים להתפרנס במקצועם כעצמאים או כפרילנסרים בברלין.

מה ההבדל בין ויזת פרילנסר לבין ויזת אמן? 

כמו שאמרנו, ויזת פרילנסר ניתנת לבעלי מקצוע שיכולים לעבוד במקצועם כפרילנסרים, אך היא ניתנת בקלות רבה יותר לאמנים. המשמעות היא, שבעוד שאמנים מקבלים את אשרת השהייה שלהם בדרך כלל במקום, בעלי מקצועות אחרים שמעוניינים לעבוד כפרילנסרים צריכים להגיש בקשה לגוף בשם IHK (לשכת המסחר האזורית) או להנהלת הסנאט לכלכלה של ברלין ולהמתין כשלושה חודשים לתשובה.

מה המשמעות של שליחת הבקשה ל-IHK/ להנהלת הסנאט לכלכלה? 

ויזת פרילנסר ניתנת בכל תחומי העיסוק בהם ניתן לעבוד כפרילנסרים בגרמניה. עם זאת, קל יותר לקבל את הויזה במקרים של עיסוק בתחומי האמנות השונים. כלומר, אם תחום העיסוק שלכם אינו מוגדר כאמנות בגרמניה, הסיכויים שבקשתכם תישלח לארגון בשם IHK לאישור גבוהים יותר. במקרה זה, תקבלו אישור שהייה זמני (Fiktionsbescheinigung), שמאפשר לכם לשהות בגרמניה אך לא לעבוד, עד אשר תתקבל תשובה מארגון הIHK בעניינכם.

 

חשוב מאוד לציין, כי בסמכותו של הפקיד לשלוח את בקשתכם לאישור ה-IHK גם אם תחום העיסוק שלכם מוגדר כאמנות בגרמניה. על מנת להקטין את הסיכון לכך, חשוב מאוד להקפיד על הגשה ברורה ומסודרת, שתקל על עבודת הפקיד.ה. השהייה בדרך כלל ניתנת במקום, אנשי מקצוע מתחומים אחרים יאלצו להמתין לאישור הבקשה.

מה מקבלים? 

אשרת שהייה לשנה עד שלוש שנים, כאשר לכל אורך הויזה ניתן לעבוד כעצמאי בתחום בו התמחיתם.


ויזת עצמאי לבעלי עסקים

למי מתאימה? 

ויזת יזמות מתאימה לאנשים שמתכוונים לפתוח חברה בברלין.

איך עושים את זה? 

התהליך בויזת יזמות דומה מאוד לתהליך של ויזת הפרילנסר, רק שהוא ארוך ומסורבל יותר ממנו. על מנת לקבל את הויזה יש צורך להראות מסמכים הקשורים לחברה שברצונכם לפתוח, הכוללים תכנית עסקית ותכנית פיננסית. על מנת להנפיק את המסמכים הללו, יש צורך בעבודה משותפת עם עורך דין ועם יועץ מס.

מקבלים את הויזה במקום? 

בדומה לויזת פרילנסר, גם כאן בקשתכם תישלח ל-IHK (לשכת המסחר המקומית) או להנהלת הסנאט לכלכלה. תקבלו תשובה תוך כשישה חודשים.

איך אדע אם לבקש ויזת פרילנסרית או ויזת יזמות? 

 

פעמים רבות אנשים חושבים שיש צורך בויזת עצמאי, כאשר בפועל אפשר לעשות את אותם הדברים שברצונכם לעשות עם ויזת פרילנסר.

 

ויזת חופשת עבודה

מהי חופשת עבודה? 

חופשת עבודה היא הסכם הדדי בין מדינות, המאפשר לאזרחיהן לשהות במדינה החתומה על ההסכם לתקופה של שנה למטרת חופשה. ההסכם מיועד בדרך כלל לאנשים צעירים ומסדיר אפשרות לעבוד על מנת שיוכלו לממן את שהייתם. גרמניה חתומה על הסכמי חופשת עבודה עם כמה מדינות, בהן אוסטרליה, ניו זילנד, קנדה וטאיוואן. התנאים וההגבלות על השהייה ועל העבודה במדינת האמנה קבועים ותלויים בהסכם. תנאים אלה מסדירים, בין היתר, את נהלי הגשת הבקשה לויזה ואת הזדמנויות התעסוקה העומדות בפני המשתתפים בתוכנית.

מהם התנאים הבסיסיים של ההסכם בין ישראל וגרמניה? 

מטרת ההסכם היא לחזק את הקשר בין המדינות, בדגש על מבקרים צעירים. ההסכם מאפשר לצעירים ישראלים בגילאי 18 עד 30 לשהות בגרמניה לתקופה של שנה. במהלך תקופה זו, ניתן להיכנס ולצאת מהמדינה ללא הגבלה. הויזה לא מאפשרת הבאת בני משפחה מלווים, למשל ילדים ובני זוג (גם אם מדובר בזוג נשוי).

כמה ואיפה מותר לעבוד? 

מכיוון שמטרת השהייה בגרמניה היא חופשה, ומכיוון שההסכם מאפשר עבודה לשם השלמת הכנסה למימון החופשה, ניתן יהיה לעבוד במשך שישה חודשים לכל היותר, ובמהלכם לא ניתן יהיה לעבוד במקום עבודה אחד יותר משלושה חודשים. חשוב גם לשים לב לפרטים בחוזה העבודה, שכן ההסכם אוסר חתימה על חוזי עבודה בלתי מוגבלים בזמן. בנוסף, ויזת חופשת העבודה תאפשר עבודה כפרילנסרים.

מה לגבי הכשרה מקצועית? 

הויזה מאפשרת השתתפות בקורסים להכשרה והעשרה מקצועית במשך תקופה שלא תעלה על חצי שנה.

איך מגישים בקשה לויזה? 

אזרחי ישראל יוכלו להגיש את הבקשה לויזה בשגרירות גרמניה בישראל. ניתן גם להגיש את הבקשה מתוך גרמניה, במשרד הזרים המקומי, בדומה לבקשות לויזות אחרות. אזרחיות ישראל שמעוניינות להגיש בקשה לויזת חופשת עבודה מתוך גרמניה יכולות להגיע לגרמניה, לשהות בה ללא ויזה לתקופה של 90 יום מתוך כל 180 יום (ויזת תייר סטנדרטית), ובמהלך תקופה זו להגיש בקשה לויזה. שימו לב: בקשות שיוגשו לאחר תקופה זו עלולות להידחות על הסף.

אני שוהה כרגע בגרמניה על ויזה אחרת. האם ניתן להחליף אותה לויזת חופשת העבודה? 

 

לא. ההסכם קובע כי ויזת חופשת עבודה לא תינתן לאנשים ששוהים בגרמניה על ויזה אחרת. המשמעות היא, שניתן לקבל את הויזה אך ורק אם זוהי הויזה הראשונה שלכם בגרמניה.

ומה קורה כשהויזה נגמרת? 

לא ניתן להאריך את ויזת חופשת העבודה. ההסכם לא שולל החלפה לויזה אחרת, דוגמת הכנה ללימודים, לימודים באוניברסיטה, עבודה כפרילנסר, איחוד משפחות או עבודה כשכירים. במקרה של החלפת סיבה לשהייה צריך יהיה להגיש בקשה מסודרת לויזה החדשה.
 

ויזות עבודה נוספות

ישנן שלוש ויזות עבודה נוספות: ויזת התמחות, ויזת חיפוש עבודה לאנשי מקצוע וויזת חיפוש עבודה לבוגרי אוניברסיטאות גרמניות. להלן פירוט קצר על הויזות הללו.

ויזת התמחות:
 אשרת שהייה זו ניתנת לתקופת זמן מקסימאלית של חצי שנה, על מנת לאפשר לכם לעשות התמחות מסוימת בתחום אותו למדתם. על מנת לקבל אותה יש להראות מכתב קבלה להתמחות, יחד עם דרישות נוספות כגון הבטחת המחיה שלכם בגרמניה.

ויזת חיפוש עבודה לאנשי מקצוע: ויזה זו ניתנת לכם לשישה חודשים על מנת שתחפשו עבודה בתחומכם. על מנת לקבל את הויזה יש להוכיח כי אתם אנשי מקצוע בתחום מסוים, בו יש צורך בעובדים בגרמניה.

ויזת חיפוש עבודה לבוגרי אוניברסיטאות גרמניות: ויזה זו ניתנת לתקופה של עד 18 חודשים, במהלכה עליכם למצוא עבודה ולעבוד ללא מגבלות. על מנת לקבל את הויזה, יש להוכיח כי סיימתם את לימודיכם באוניברסיטה גרמנית וכי אתם מגישים מועמדויות לעבודות בגרמניה.