מה זה ביטוח אמנים (KSK) ולמה זה טוב? 

ביטוח אמנים ופובליציסטים הוא ביטוח ממשלתי, המאפשר לחבריו חברות בקופת חולים ציבורית והפרשה לקרן פנסיה ציבורית.

 

 ביטוח האמנים מתנהל באמצעות גוף שנקרא Künstlersozialkasse (בקיצור: KSK), האחראי על ניהול הביטוח, על קבלת החברים, על ניהול התשלומים ועל העברת התשלומים לקופות הממשלתיות.

Image by Roman Kraft

מה זה ביטוח אמנים ולמה זה טוב? 

היות שגרמניה היא מדינת רווחה, תשלומי ביטוח הבריאות ותשלומי הביטוח הפנסיוני בה הם יחסית גבוהים: תשלום ביטוח הבריאות הוא תלוי קופה, כאשר התשלום הממוצע עומד על 15.8% מן ההכנסות. תשלום הביטוח הפנסיוני עומד על 18.6% מן ההכנסות. בעוד שחצי מן הסכום משולם על ידי המעסיק עבור שכירים, עצמאים נדרשים לשלם כ-34% מן ההכנסה שלהם עבור ביטוחים אלו. כתוצאה, עצמאים רבים מקבלים את ההחלטה לוותר על הביטוחים הללו או על חלקם.

 

ביטוח האמנים מאפשר לאמנים ולפובליציסטים ליהנות, למעשה, מתנאים של שכירים. כלומר: בעבור החברים בKSK, משלמת המדינה חצי מעלות ביטוח הבריאות וחצי מעלות הביטוח הפנסיוני.

 

מעבר לכך, בשל מורכבות חוק ביטוח הבריאות הגרמני, עצמאים לא יכולים להתקבל כחברים לביטוח הציבורי. במקרים רבים, ביטוח האמנים הוא הדרך שלכם להיכנס לביטוח הציבורי.

למי זה מתאים? 

 

לאמנים ופובליציסטים שחיים ועובדים בגרמניה ומוגדרים כעוסקים גרמנים. לצערנו, הקבלה של בעלי מקצועות אמנותיים של "מאחורי הקלעים", כמו טכנאי סאונד ויועצי אמנות, עלולה להיות מורכבת עד בלתי אפשרית. הסיבה היא שהמטרה של קופת הביטוח לאמנים (KSK) היא לתמוך באמנים, ושאנשים העוסקים בצדדים הטכניים יותר של האמנות לא בהכרח מוכרים כאמנים או כבעלי מקצועות חופשיים בגרמניה.

 

באופן כללי, מומלץ לבחון כל מקרה לגופו ולנסות להעריך את הסיכויים שלכם להתקבל לביטוח האמנים ואת גובה התשלום החודשי בו תצטרכו לשאת טרם הגשת הבקשה.

איך מתקבלים? 

על מנת להתקבל, יש צורך להגיש בקשה, שתכיל הוכחות לגבי העובדה שאתם אמנים פעילים והוכחות לגבי העבודה שלכם כאמנים פרילנסרים בחצי השנה האחרונה. כמו כן, יש צורך לעמוד ברף הכנסה מסוים על מנת להתקבל. העניין קשור להגדרת חובת הביטוח הציבורי שלכם. ישנן שמועות על כך שעבודת הניירת בבקשה לקבלה לביטוח האמנים רבה ומפרכת. מניסיוני, אם עושים בדיקת זכאות טרם ההגשה ויודעים מה צריך להגיש ואיך למלא את הטפסים – העבודה לא רבה כל כך, והסיכויים לקבלה פשוטה גבוהים. 
 

אנחנו לא מעוניינים בביטוח הזה יותר. איך מפסיקים אותו?

היות שהביטוח מיועד לאמנים החיים בגרמניה, הוא עשוי להתבטל אם אתם מפסיקים לעבוד כאמנים בגרמניה. כלומר: אם מצב ההכנסות שלכם משתנה או אם אתם עוזבים את גרמניה. כל עוד אתם ממשיכים לעבוד כאמנים פרילנסרים בגרמניה, היציאה מביטוח האמנים יכולה להיות בלתי אפשרית.

התחלתי לעבוד כשכיר/ה. מה עכשיו? 

אם אתם עובדים כשכירים בלבד, תצטרכו להפסיק את חברותכם בקופת הביטוח לאמנים. במקרה זה, במקרה שתפסיקו לעבוד כשכירים ותחזרו לעבוד כאמנים פרילנסרים, תצטרכו להגיש בקשה חדשה לקופת הביטוח לאמנים. 

 

עם זאת, במידה ואתם ממשיכים לעבוד כפרילנסרים לצד עבודתכם כשכירים, ייתכן שתוכלו לשמור את הזכאות שלכם לביטוח בקופת הביטוח לאמנים, באמצעות תשלום דמי פנסיה עבור הכנסותיכם כפרילנסרים. אני ממליצה לבחון כל מקרה לגופו.