המדריך המלא לביטוחים בגרמניה

כפי שאולי שמתם לב, ביטוחים הם עניין גדול בגרמניה. חוץ מביטוח בריאות חובה, ישנם מספר ביטוחים נוספים שכדאי שתקבלו על מנת להגן על עצמכם בצורה מלאה. במאמר הבא נעבור על הביטוחים החשובים ביותר בגרמניה, במטרה לתת לכם את המידע הדרוש על מנת לקבל החלטה מודעת לגבי הכיסוי הביטוחי לחייכם החדשים בגרמניה

The ultimate guide for insurances in Germany

בשורות הבאות ניתן סקירה קצרה על סוגי הביטוחים החשובים לחיים ברילוקיישן בגרמניה. 

לפני שנתחיל, הנה כמה נקודות חשובות בנושא ביטוחים: 

1. סיום חוזה: בגרמניה, רוב החוזים עבור שירותים (לדוגמא: ביטוחים) תקפים לשנה ומתארכים אוטומטית לשנה נוספת אם לא ביקשתם לסיים אותם בזמן. תקופת ההתראה לרוב הביטוחים היא באורך של שלושה חודשים, כאשר ההודעה על הפסקת הביטוח צריכה להיות אצל המבטח עד ליום העבודה השלישי של החודש הראשון להתראה. 

בחלק מהמקרים, לא ניתן להפסיק את החוזה לפני סיומו (כלומר, בתום השנה) - גם במקרה שאתם עוזבים את גרמניה. המשמעות היא, שאם הביטוח שלכם נגמר ב31 ליולי, ואתם עוזבים את גרמניה בשני לאוגוסט, אך לא הודעתם עד לשני ליולי, ייתכן שתחויבו בתשלום על שנה נוספת. 

כאמור, למרות אלו התנאים הסטנדרטיים, ייתכן שלחוזים שלכם יש תקופת התראה אחרת. כמו כן, ייתכן שתוכלו לסיים את החוזים מוקדם יותר אם אתם עוזבים את גרמניה. אני ממליצה לכם לבדוק בכל חוזה את תקופת ההתראה באופן פרטני. 

2. השתתפות עצמית: ברוב הביטוחים ישנה עלות של השתתפות עצמית. המשמעות היא שהכיסוי הביטוחי שלכם לא מתחיל מהיורו הראשון שאתם מוציאים על מקרה מבוטח. לדוגמא: אם ההשתתפות העצמית שלכם היא בגובה של 150 יורו לשנה, והיו לכם תביעות לביטוח בגובה של 100 יורו לשנה, לא תקבלו החזרים מהביטוח. לעומת זאת, במקרה שהתביעות שלכם לביטוח הם בגובה של 300 יורו במהלך השנה, תקבלו החזר על סך 150 יורו (כלומר: 300 יורו שהוצאתם פחות 150 יורו השתתפות עצמית).

 

בדרך כלל, ישנו יחס שלילי בין עלויות הביטוח לבין גובה ההשתתפות העצמית: ככל שהביטוח עצמו זול יותר, כך ההשתתפות העצמית גבוהה יותר. חשוב מאוד לקחת את היחס הזה בחשבון כאשר אתם בוחרים תכנית ביטוח על מנת להימנע מחוסר הבנות ומסיטואציות לא נעימות בהמשך (במילים אחרות: לא תמיד משתלם לרכוש את התכנית הזולה ביותר).  

3. מצבים קיימים ותקופות המתנה: רוב הביטוחים לא מכסים מצבים קיימים, ובחלקם תהיה לכם תקופת המתנה מסוימת. לדוגמא, חלק גדול מהביטוחים המשפטיים מכילים תקופת המתנה של שלושה חודשים על מנת להימנע ממקרים בהם אנשים קודם כל מסתבכים ורק לאחר מכן רוכשים ביטוח משפטי. בדומה לכך, ביטוחים דנטליים משלימים לא יכסו על אבחנות שניתנו לפני שהפוליסה שלכם נכנסה לתוקף, בדיוק מאותו הרציונאל, וביטוח החבות האישית שלכם לא יכסה נזק שעשיתם למחשב של חברה שבוע לפני שרכשתם את הפוליסה. 

4. תאריך התחלה: לא ניתן לרכוש ביטוחים רטרואקטיבית (כלומר: עבור זמנים בעבר)

5. תעברו על הפוליסה שלכם! לפעמים יש הבדלים גדולים בין מוצרים ביטוחיים. עברו על הפוליסה שלכם, גם לאחר מספר שנים, על מנת לוודא שאתם מבוטחים בביטוח המתאים ביותר לצרכים שלכם. 

אחרי שכיסינו את העקרונות הבסיסיים האלו, אנחנו יכולים להתקדם לסקירת הביטוחים: 

ביטוח חבות אישית (Haftpflichtversicherung)

הביטוח החשוב ביותר לחיים בגרמניה הוא ביטוח החבות האישית, שמגן עליכם במקרים של נזקים שעשיתם לאחרים. לדוגמא, הוא יכול להגן עליכם במקרה בו איבדתם את המפתח לדירה שלכם, ובמקרה בו צריך להחליף את כל המנעולים בבית, מפני נזקי מים ממכונת הכביסה שלכם, מנזק למחשבים או אבדן מפתחות של אחרים, וכן הלאה. 

היות שביטוח החבות האישית הוא ביטוח סטנדרטי בגרמניה (משמע: היות שלכולם יש ביטוח חבות אישית), אנשים לא יהססו להגיש תביעה נגדכם במקרה של נזק, שכן הביטוח מכסה. יתירה מכך, במקרים רבים בעלי דירות וחברות ניהול נכסים ידרשו לראות שיש לכם ביטוח חבות אישית לפני שיחתמו אתכם על חוזה דירה. היות שמדובר בביטוח בעלויות נמוכות מאוד, הוא בגדר חובה. 

ניתן לרכוש את הביטוח ברוב חברות הביטוח, דרך פורטלים אונליין ואצל כל סוכני הביטוח. חשוב מאוד לבחון את הפוליסה שלכם על מנת לוודא שאתם מקבלים את הדיל המתאים לכם ביותר. 

אתם מוזמנים גם לבדוק את ההצעה של הפרטנר שלנו, היא 100% דיגיטלית, באנגלית וידידותית לאנשים ברילוקיישן

ביטוח חבות לבעלי כלבים (Haftpflichtversicherung für Tierhaltung) 

ביטוח חבות לבעלי כלבים הוא ביטוח נפוץ נוסף, שמכסה נזקים שהכלב שלכם עלול לגרום לאנשים אחרים או לרכוש של אנשים אחרים. בדומה לביטוח חבות אישית, בעלי דירות וחברות ניהול נדל"ן בדרך כלל ירצו לראות שהכלב שלכם מבוטח כשתבקשו רשות להחזיק אותו בדירה שלכם. היות שהביטוח הוא סטנדרטי לבעלי כלבים, במקרה שהכלב שלכם יגרום נזק לאדם אחר, ביטוח הבריאות של הניזוק לא יכסה את עלות הטיפול. במקום זאת, אתם תקבלו מכתב מביטוח הבריאות של הניזוק, בו תתבקשו לתת את פרטי הביטוח של הכלב שלכם. אם הכלב שלכם לא מבוטח, החשבונות הרפואיים של הניזוק יישלחו ישירות אליכם. אני ממליצה לדאוג לרכוש גם את הביטוח הזה על מנת להימנע מאי נעימויות. 

אתם מוזמנים לבדוק את Hundehaftpflicht (EN)" target="_blank" rel="noopener">ההצעה של הפרטנר שלנו, היא 100% דיגיטלית, באנגלית וידידותית לאנשים ברילוקיישן 

אם יש לכם חתול.ים, כדאי לוודא שביטוח החבות האישית שלכם יכסה נזקים שייגרמו על ידי החתולים שלכם, היות שלא קיים ביטוח חבות ייעודי לחתולים. 

ביטוח תכולת דירה (Hausratversicherung)

במקרים מסוימים, הגיוני גם לבטח את תכולת הדירה שלכם נגד אסונות, כמו לדוגמא שריפות, הצפות ופריצות. בדרך כלל זה משתלם אם יש לכם ציוד יקר, כגון ריהוט, אופניים או מכשירים אלקטרוניים, או אם אתם גרים בדירה שבבעלותכם. 

בדומה לביטוח חבות אישית, ניתן לרכוש ביטוח תכולת דירה אצל כל חברות הביטוח, בפורטלים אונליין או אצל כל סוכני הביטוח. כמו כן, חשוב לבחון את הפוליסה ואת תנאי השימוש בשירות על מנת לוודא שאתם רוכשים את הפוליסה המתאימה לכם ביותר.

 

אתם מוזמנים לבדוק את ההצעה של הפרטנר שלנו, היא 100% דיגיטלית, באנגלית וידידותית לאנשים ברילוקיישן 

ביטוח אופניים

במקרים מסוימים, משתלם להחזיק בביטוח נפרד לאופניים שלכם: ברוב המקרים, האופניים נכללים בביטוח תכולת הדירה שלכם, אך עם זאת במקרים מסוימים אין היגיון ברכישת ביטוח תכולת דירה (לדוגמא: אם אין לכם חפצים יקרים בבעלותכם), או שהגיוני לרכוש ביטוח נפרד לאופניים שמציע תנאים טובים יותר לאופניים. זה בדרך כלל נכון במקרה של אופניים יקרות במיוחד או במקרה של אופניים חשמליות. 

גם כאן, לפרטנר שלנו יש Fahrradversicherung Landingpage (EN)" target="_blank" rel="noopener">הצעה נהדרת.

ביטוח משפטי (Rechtsschutzversicherung)

 

אם אתם מתגוררים בגרמניה לטווח הארוך, משתלם לרכוש גם ביטוח משפטי, שיכסה עלויות של הוצאות משפטיות במקרה הצורך. רוב חברות הביטוח מציעות ביטוח משפטי שיגן עליכם בתחומים הבאים: עניינים פרטיים, תחבורה (לדוגמא: נהיגה במכונית), מגורים ותעסוקה. 

 

במקרה שאתם עובדים כשכירים, חשוב לדעת שעימותים עם המעסיק הם עניין יחסית נפוץ בגרמניה, כך שכדאי לכם לשקול לרכוש ביטוח משפטי לכל מקרה שלא יבוא. 

ביטוח דנטלי משלים (Zahnzusatzversicherung)

 

טיפולים דנטליים הם דבר שבשגרה. ביטוח הבריאות הציבורי מכסה טיפולים דנטליים בכיסוי חלקי בלבד. כתוצאה, עלולה להיווצר סיטואציה בה תצטרכו להוציא סכומים גבוהים עבור טיפולים דנטליים. על מנת להימנע מכך, כדאי לשקול לעשות ביטוח דנטלי משלים, שיכסה עלויות של טיפולי שיניים, במידה ותצטרכו אותם. הביטוחים האלו בדרך כלל מוצעים ישירות על ידי קופות החולים (באמצעות פרטנרים חיצוניים), אך הם נמכרים גם על ידי סוכני ביטוח ומכסים גם טיפולי שיננית, סתימות, כתרים וטיפולי שורש במידת הצורך.