HOW TO FIND AN APARTMENT
IN BERLIN

איך עובד שוק הדיור בברלין? 

שוק הדיור הברלינאי בנוי בצורה שונה מאשר שוק הדיור הישראלי. בניגוד לישראל, מעמד הדיירים בגרמניה חזק מאוד. לכן, שוכרים ראשיים, כלומר: מי שמחזיקים חוזה שכירות על שמם, ייהנו מהגנות משמעותיות. מצד שני, חוקי הגנת הדייר בשילוב עם מצוקת הדיור הקשה בברלין, הופכים את המשימה של מציאת דירה למשימה מורכבת מאוד. מעבר לעובדה כי על כל דירה פנויה באזורים הפופולאריים בברלין יש מספר לא מבוטל של קופצים, רוב המהגרים החדשים שאינם עובדים ואינם מדברים גרמנית טוב יתקשו למצוא דירה, בהשוואה לגרמני הממוצע.

איך מתחילים לחפש דירה? 

הדרך המקובלת ביותר לחיפוש דירה בברלין היא באמצעות האינטרנט. מעבר לפרסומים בפייסבוק, ישנם מספר אתרים לחיפוש דירות, בהם תוכלו להגדיר את הפרמטרים המתאימים לכם, כגון גודל הדירה, מחיר, שכונה, וכן הלאה, ולקבל רשימת דירות מפורסמות. כדאי לקרוא את התיאורים בכל אחת מן הדירות, ואף להיעזר בחבר דובר גרמנית או בכלי תרגום אינטרנטיים על מנת להבין את הרעיון הכללי. בדרך כלל, אם מופיע מועד בית פתוח באתר תוכלו פשוט להגיע לבית הפתוח, ואם לא - נהוג לשלוח מייל, עדיף בגרמנית, לאדם שפרטי הקשר שלו מפורסמים במודעה. חלקם יענו לכם ויקבעו עמכם פגישה או יזמינו אתכם לבית הפתוח, וחלקם לא. לדוגמא, אפשר לחפש ב:
www.wg-gesucht.de
www.immobilienscout24.de


קבעתי ביקורים בדירות. איך מתכוננים?

 

על מנת לקבל דירה או חדר בדירת שותפים תצטרכו ברוב המקרים להביא שלושה מסמכים שמעידים על מצבכם הכלכלי היציב: שלושה תלושי משכורת אחרונים, מכתב מבעל הבית הקודם שלכם המאשר שהייתם שוכרים טובים ושתמיד שילמתם בזמן ושופה. מעבר לכך, תתבקשו להביא העתק של הדרכון שלכם ובדרך כלל תתבקשו למלא טופס בקשה לפני הביקור בדירה או במהלכו.

מה זה שופה?

שופה (SCHUFA) היא מסמך שמרכז את כל פעילותכם הכלכלית בגרמניה, כלומר: הן את החובות שלכם והן את ההתנהלות הכלכלית הנכונה שלכם. ניתן להוציא מסמך שכזה עבור כל בעל חשבון בנק בגרמניה שחתם על אישור שפרטיו יעברו לשופה (זה בד"כ חלק סטנדרטי מהליך פתיחת חשבון הבנק). השופה היא למעשה הרושם הראשוני שלכם על בעל הבית, המספק לו את המידע לגבי התנהלותכם הכלכלית. אם הגעתם לגרמניה לאחרונה וזה עתה פתחתם חשבון בנק, השופה שלכם תהיה ריקה. למרות זאת, מומלץ להציג אותה בכל מקרה, שכן שופה ריקה עדיפה על שופה עם חובות. אפשר להזמין שופה באינטרנט או לחלופין לקבלה במקום בחלק מסניפי בנק הדואר, למשל בסניף בSchönhauser Allee או בסניף בFrankfurter Allee. חשוב מאוד לשים לב לשעות הפתיחה, שכן ישנן שעות מיוחדות להנפקת שופה בבנק הדואר. התשלום על השירות יילקח ישירות מחשבון הבנק שלכם.

אין לי אפשרות להשיג את המסמכים הללו. מה אעשה?

 

תוכלו לנסות להגיש מועמדות לדירות גם ללא המסמכים, תוך הידיעה שייתכן שתיענו בסירוב. אפשרות אחרת היא לחפש סאבלטים לתקופות קצרות או ארוכות.

רגע, זה לא היה כל כך קשה...צריך לחשוד?

 

ישנם סקאמים רבים באתרי חיפוש הדירות השונים. אי אפשר לתאר אותם בצורה מושלמת, כי הרמאויות משתנות כל הזמן. אחת הרמאויות הנפוצות נעשית דרך האתרים לחיפוש דירה. הסקאמרים מפרסמים שם לעתים, ובחלק מן המקרים תקבלו תשובה למייל ששלחתם כמה דקות לאחר ששלחתם מייל לאיש הקשר שהופיע במודעה. האדם, שיזדהה בתור בעל הדירה, יכתוב באנגלית ויטען שקנה את הדירה לילדים שלו, שלא גרים יותר בברלין. במקרים אחרים, סקאמים מתרחשים גם עם ביקור בדירה והדרך להבין שזה סקאם היא באמצעות זהירות ואינטואיציה. בגדול, תוכלו לזהות את התרמיות לפי הפרמטרים הבאים: (1) מחיר הדירה יהיה זול במיוחד, (2) תתבקשו להעביר כסף לפני קבלת המפתחות. ניתן להימנע מתרמיות כאלו על ידי זהירות, למשל: התעקשות לראות את הדירה לפני שחותמים, סירוב להעביר כסף לפני קבלת חוזה חתום ומפתחות לדירה, וכו'.

קיבלנו חוזה, אבל אנחנו לא יודעים מה כתוב בו. מה עושים?

 

חשוב מאוד שתדעו על מה אתם חתומים, ושתקבלו הבנה כללית של הסטנדרטים והנורמות בעולם הדירות המושכרות בברלין. יש אנשי מקצוע המתמחים בקריאת חוזים ובמתן חוות דעת על החוזים. אני ממליצה לכם לשכור מישהו שיוכל לסייע לכם עם קריאת החוזה והבנתו. 

אחד הנושאים הראשונים שעולים בתכנון רילוקיישן הוא שאלת המגורים. כמובן, כל אחד צריך דירה. בברלין, מציאת דירה היא מטלה מורכבת. 

סיכמתי את הנקודות המרכזיות שעליכם לדעת בנושא של חיפוש דירות בברלין: 

Finding an apartment in Berlin mhenig.com