המדריך המעשי לויזות איחוד משפחות בגרמניה

רילוקיישן לגרמניה לא מסתיים בדרך כלל בכך שמהגרת העבודה מקבלת אשרת שהייה ועבודה. בחלק גדול מהמקרים, בני המשפחה של העובדים המוכשרים המגיעים לגרמניה זקוקים לאשרות שהיה ועבודה גם הם. 

מטרת המדריך הבא הוא לספק לכם מידע פרקטי לגבי ויזות איחוד משפחה על מנת שתוכלו למצוא את הדרך הטובה ביותר להביא אתכם את בני המשפחה שלכם לגרמניה לרילוקיישן חכם. 

The full guide for relocating expat families to Germany

נתחיל בשתי הערות כלליות: 

1. ויזות הן עניין של לאום: אזרחיהן של רוב מדינות העולם יצטרכו לבקש קודם כל ויזות לאומיות בשגרירות הגרמנית במדינת המוצא שלהם, ורק לאחר קבלת הויזה הזו יוכלו לעבור לגרמניה ולהגיש בקשה לאשרת שהייה ועבודה. למרות שבקשה דרך השגרירות היא פרקטיקה שמיושמת במקרים רבים גם עבור ישראלים, אזרחי ישראל (יחד עם אזרחיהן של עוד כמה מדינות) פטורים מהפרוצדורה הזו ורשאים להיכנס לגרמניה ללא מעמד ולשנות את המעמד החוקי שלהם מתוך גרמניה ב90 הימים הראשונים לשהייתם (לפחות בימים רגילים. כרגע עם קורונה יש איסור כניסה למגיעים מישראל מפאת התחלואה). 

2. אחד המשתנים החשובים בדיון על ויזות איחוד משפחות הוא ידיעת השפה הגרמנית: במקרים רבים, בני משפחה יידרשו להוכיח ידיעת גרמנית ברמת A1 (בסיסית) על מנת לקבל ויזות איחוד משפחות. יתירה מכך, במקרים רבים הם יידרשו להשתתף בקורס אינטגרציה בגרמניה, שיביא אותם לידיעת גרמנית ברמת B1 (שיחה בסיסית) בשנה הראשונה שלהם בגרמניה. 

סקירה של הסוגים העיקריים של ויזות איחוד משפחות: 

ויזת איחוד משפחות עם אזרחים גרמנים

למי מתאימה? 

 

ויזת איחוד משפחות עם אזרחים גרמנים ניתנת לבני משפחתם של אזרחים גרמנים. בניגוד לויזת איחוד משפחות עם אזרחים אירופאים, במקרה של איחוד משפחות עם גרמנים הזכות לשהייה אינה מתווכת על ידי עבודה של בן הזוג.

מה מקבלים? 

אשרת שהייה ועבודה לתקופה של בין שנה לשלוש שנים, שמשווה את המעמד שלכם למעמד של בן זוגכם הגרמני, כלומר: יהיה מותר לכם לעבוד ללא הגבלה ולקבל את כל ההטבות הניתנות לאזרחים גרמנים.
בנוסף, אם אינכם דוברי גרמנית, סביר להניח שמשרד הזרים יחייב אתכם לעבור קורס אינטגרציה (קורס גרמנית אינטנסיבי).


ויזת איחוד משפחות עם אזרחים אירופאים


למי מתאימה? 

 

ויזת איחוד משפחות עם אזרחים אירופאים ניתנת לבני משפחתם של אזרחים אירופאים. בעיקרון הזכות לשהייה מתווכת על ידי עבודה של בת.ן המשפחה האירופאי. במידה ובן.ת המשפחה האירופאי.ת לא עובד.ת, יש להראות עבודה של מבקש.ת הויזה, אשר יכולה לפרנס את כל המשפחה. שימו לב: ללא עבודה יהיה מורכב לקבל את הויזה. במקרה זה תקבלו אישור שהייה זמני לחצי שנה, שבמסגרתו תצטרכו למצוא עבודה.

כמה שעות עלי לעבוד? 

על מנת לקבל ויזת איחוד משפחות, האזרח.ית האירופאי.ת ת.יידרש להוכיח עבודה במסגרת של  מינימום של עשר שעות בשבוע, ולהרוויח מינימום של 400 יורו בחודש. במקרה בו בן.ת הזוג האירופאי לא עובד.ת, אך מבקש.ת הויזה עובד.ת, יש להראות שכר נטו שיכול לפרנס את כל המשפחה. שכר זה מחושב באמצעות נוסחה הכוללת (1) סכום מסוים למחיה הנקבע על ידי ממשלת גרמניה, (2) שכר דירה, (3) ביטוח בריאות ו(4) סכום מסוים עבור "אקסטרות". אם המצב המתואר כאן חל במקרה שלכם, ניתן יהיה לערוך חישוב של עלויות המחיה שלכם ולבדוק האם הסכום אותו אתם מרוויחים עומד בקריטריונים.

מה מקבלים? 

 

אשרת שהייה לחמש שנים, שמשווה את המעמד שלכם למעמד של בן זוגכם האירופאי, כלומר: לעבוד ולקבל את כל ההטבות הניתנות לאזרחים אירופאים, כאשר מדובר בעיקר בקורס אינטגרציה. במקרה בו שני בני הזוג לא עובדים, מקבלים אשרת שהייה זמנית לחצי שנה המאפשרת עבודה.ויזת איחוד משפחות עם אזרחים זרים

למי מתאימה? 

 

ויזת איחוד משפחות עם אזרחים זרים ניתנת לבני משפחה של אזרחים זרים המחזיקים באשרת שהייה בגרמניה, כל עוד בן.ת המשפחה המתווכ.ת את הזכות לשהייה יכול.ה להוכיח כי היא.הוא יכול.ה לדאוג לעלויות המחיה המלאות שלכם בגרמניה, כפי שנמדדות על פי מדד עלויות המחיה בגרמניה. לבני משפחתם של אנשים שמבקשים ויזה בפעם הראשונה יכול להיות מעמד מיוחד, ולכן הם יכולים לקבל ויזה זו בנסיבות מסוימות. במקרה זה, מומלץ לבחון את זכאותכם לויזה זו.

מה הויזה נותנת לי? 

ויזה זו היא ויזת איחוד משפחות לכל דבר ועניין. המשמעות היא שתהיו מחויבים בקורס אינטגרציה ותקבלו אישור עבודה מלא, בדומה לבני משפחותיהם של אזרחים גרמנים.

לכמה זמן אקבל את הויזה? 

במקרה זה, מועד פקיעת התוקף של הויזה שלכם יהיה זהה למועד פקיעת התוקף של בן המשפחה המתווך לכם את הזכות לשהייה.