חשבון בנק בגרמניה: איך לפתוח ולמה זה טוב? 

אז, יש לכם דירה, עשיתם אנמלדונג ואפילו הצלחתם לחתום על חוזה אינטרנט! עכשיו רק צריך לדאוג לשלם על כל ההתחייבויות האלו. 

אחד הצעדים הראשונים במעבר למדינה חדשה (במקרה שלנו: לגרמניה) הוא פתיחת חשבון בנק מקומי. במדריך זה תמצאו את כל מה שתצטרכו לדעת לגבי הצעד החשוב הזה בחיי הרילוקיישן החשובים שלכם בגרמניה

How to set up a bank account in Germany

למה צריך חשבון בנק גרמני? 

 

קודם כל, לענייני מחייה, כמו למשל: תשלום שכר דירה, קבלת משכורות, קניות באינטרנט (היוש אמזון) וכן הלאה. גם אם טכנית קיימת האפשרות להשתמש בחשבון בנק ישראלי לצורך כל ההעברות האלו, עמלות ההעברה יעלו לכם לא מעט וחבל, עדיף לחסוך אותן.

 

שנית, הצגת חשבון בנק גרמני היא תנאי לקבלת חלק מאשרות השהייה, לדוגמא: אשרות שהייה ללימודים או הארכות של ויזות פרילנסר. 

איך בוחרים בנק? 

בתור אזרחים אירופאים או גרמנים תוכלו לבחור את הבנק המועדף עליכם לפי המלצות, צרכים מיוחדים או קרבה לבית.

אם אתם מחזיקים באזרחות ישראלית בלבד וטרם הוצאתם אשרת שהייה, יהיה לכם קשה יותר לבחור בצורה חופשית, שכן בנקים רבים בברלין דורשים אשרת שהייה כתנאי מקדים לפתיחת חשבון בנק. אם אתם מעוניינים לנסות לבחור מתוך כל היצע הבנקים בעיר, תוכלו לנסות בסניף הבנק הקרוב לאזור מגוריכם וייתכן שלא תיתקלו בסירוב. אם אין לכם רצון להסתובב בבנקים שונים ולנסות, או אם אתם מעוניינים לפתוח חשבון בנק בצורה המהירה והפשוטה ביותר, מומלץ לפתוח חשבון באחד מסניפי Deutsche Bank, המאפשר פתיחת חשבונות לאזרחים זרים.


בעיני, אחד הדברים החשובים ביותר בבחירת בנק הוא ממשק בנקאות אונליין באנגלית, שכן גם אם אתם מתכננים לשלוט בשפה הגרמנית, תהליך הלימוד ארוך ובינתיים תצטרכו לעבוד עם חשבון הבנק שלכם. שימו לב, כי לא כל הבנקים מציעים ממשק בנקאות אונליין באנגלית, אז כדאי להכניס את השיקול הזה לסל השיקולים שלכם בבחירת חשבון בנק. 

מה צריך להביא? 

רשמית, חייבים להביא דרכון ואנמלדונג. אני ממליצה להביא אתכם גם את חוזה העבודה שלכם על מנת להוכיח יציבות כלכלית. 

ומה מקבלים? 

חשבון עובר ושב בהתאם לתנאי הבנק. העמלות משתנות מבנק לבנק, ומומלץ לשאול לגביהן בעת ההרשמה. יחד עם החשבון תקבלו כרטיס דביט (ECKarte), איתו תוכלו למשוך כסף, לבצע פעולות בחשבונכם ולשלם בבתי עסק שונים. תקבלו כמובן גם סיסמא לשירותי בנק מקוונים (Online Banking).

אנחנו רוצים כרטיס אשראי. אפשרי? 

ההחלטה האם לתת לכם כרטיסי אשראי היא החלטה של הבנק. כרטיסי אשראי אינם אמצעי תשלום נפוץ בגרמניה, כך שייתכן שבקשתכם תיתקל בסירוב. אם אינכם עובדים, סביר שלא תוכלו לקבל כרטיס אשראי, שכן לא קיימים ערבונות לכך שתצליחו לשלם את חשבונות האשראי שלכם.

צריך ליווי לבנק? 

ברוב הסניפים תמצאו פקידים שמדברים אנגלית ברמה זו או אחרת (גם אם לעתים תיאלצו להמתין לפגישה איתם), ולכן אין צורך בליווי.