אנמלדונג: הרשמה בעירייה כתושבי ברלין

הצעד הבירוקרטי-אדמיניסטרטיבי הראשון שעליכם לעשות בגרמניה הוא ההרשמה כתושבים. לאנמלדונג יש חשיבות רבה, שכן הוא מאפשר לכם לצרוך שירותים מוניציפליים וממשלתיים, כגון חינוך לילדים ושירותי ויזה. יתירה מכך, האנמלדונג הוא חלק אינטגרלי של המסמכים המזהים שלכם, ותצטרכו להציג אותו במגוון סיטואציות, החל בפתיחת חשבון בנק וכלה בבקשת כרטיס חבר בספרייה העירונית
How to get your Anmeldung in Berlin Michali Henig Relocation

צעד זה מתבצע במשרד ממשלתי בשם "בורגראמט", שהוא בערך המקבילה לעירייה ולמשרד הפנים הישראלי. ישנם בורגראמטים שונים בשכונות השונות בברלין. אם תאמתם תור מראש, תוכלו לבצע את ההרשמה בכל אחד מן ה"סניפים" הפזורים ברחבי העיר, ולאו דווקא בסניף הקרוב לאזור מגוריכם.

מה זה בעצם? 

מסמך ההרשמה לעירייה, או בגרמנית: אנמלדונג (Anmeldung) הוא המסמך החשוב ביותר שלכם בגרמניה. מסמך זה בעצם קובע שאתם תושבים בעיר (לדוגמא, תושבי ברלין) ומכיל פרטים אישיים בסיסיים עליכם, כגון מצבכם המשפחתי ומספר האזרחויות שלכם. באופן רשמי המסמך הוא חלק מתעודת הזהות שלכם, כך שבכל מקום בו תתבקשו להזדהות תצטרכו להראות את דרכונכם יחד עם האישור. לדוגמא, יש להראות את המסמך במשרד הזרים, כמו גם בעת פתיחת חשבון בנק, בעת ההרשמה לספריה העירונית ובעת השכרת DVD בספריית הוידאו הקרובה לאזור מגוריכם. חשוב לדעת שעם ההרשמה בבורגראמט חלות עליכם חובות מסוימות, כגון תשלום אגרת טלוויזיה.

מה צריך לעשות?

עליכם לסור לבורגראמט תוך שבועיים מתאריך כניסתכם לדירה ולהירשם כתושבים בה. אם אתם מסבלטים, מומלץ לדון על ההרשמה בבורגראמט עם המסבלט לפני החתימה על החוזה על מנת למנוע חוסר הבנות וחוסר הסכמה של המסבלט לרישום.


בשל מצוקת התורים בברלין, איחורים ברישום מתקבלים בסלחנות על ידי הפקידים. שימו לב, זו אינה המלצה להמתין עם רישום הכתובת במשך תקופה ארוכה לאחר כניסתכם לדירה, אבל לא תיקנסו אם תערכו את ההרשמה חודש – חודשיים אחרי שנכנסתם לדירה.

מה צריך להביא?

ההרשמה בעירייה היא תהליך פשוט מבחינה בירוקרטית. עליכם להביא עמכם דרכון, טופס ואישור מנותן הדירה, שמאשר שאתם אכן גרים בדירה בה ברצונכם להירשם. אמנם במקרים רבים הפקידים מוותרים על טופס הפרטים האישיים שעליכם למלא בעצמכם, וממלאים אותו יחד אתכם בעת הפגישה, אך כדאי להגיע מוכנים ולמלא את הטופס מבעוד מועד.


מה מקבלים?

תקבלו דף בו יופיעו הכתובת שלכם בברלין, שמותיכם, תאריכי הלידה שלכם וחותמת מקורית של עיריית ברלין. שמרו על המסמך מכל משמר. מומלץ לסרוק את האישור ולשמור אותו בכלי הגיבוי המועדף עליכם על מנת להימנע מאי נעימויות.

וכמה זה עולה?

ההרשמה כתושב בבורגראמט היא שירות שניתן ללא עלות.

איך משיגים תור?

הדרך הטובה ביותר לעשות את ההרשמה כתושבי בעירייה היא באמצעות קביעת פגישה מראש. מומלץ מאוד להתארגן על כך עוד לפני המעבר. אם לא הספקתם להתארגן על תור מראש, תוכלו לחפש את התור אונליין או לנסות לקבל תור טלפונית במרכז השירות של מדינת ברלין (115). שימו לב שבימי קורונה לא ניתן להגיע לבורגראמטים ללא תור. תוכלו לראות רשימה של כל הבורגראמטים בברלין ואפשרות לקבוע תור בכל אחד מהם כאן.

צריך ליווי להרשמה?

 

רוב המהגרים החדשים לברלין מסתדרים עם תהליך ההרשמה לבדם אף ללא ידיעת גרמנית, שכן מדובר בתהליך פשוט מבחינה בירוקרטית, שלא דורש אינטראקציה רבה עם הפקידה. מומלץ לכם לקחת ליווי לבורגראמט אם יש דגשים מסוימים שברצונכם שיירשמו במאגר, כגון עניינים של מצב משפחתי, או אם אתם חשים לא בטוחים לעשות זאת לבד.

נרשמנו. ועכשיו מה?

מזל טוב, אתם רשומים כתושבים בברלין! בשבועות הקרובים תקבלו שני מכתבים הביתה. במכתב הראשון יופיע מספר הזיהוי שלכם. תזהו אותו לפי בוקסה בפינה הימנית העליונה של הדף, בתוכה יופיע מספר. במכתב תופיע המילה Identifikationsnummer. תצטרכו את מספר הזיהוי כשתתחילו לעבוד, ועד אז עליכם לשמור עליו מכל משמר. אם לא קיבלתם את המספר בדואר, תוכלו ללכת לכל בורגראמט בעיר ולבקש אותו. תקבלו אותו ללא עלות ובמקום, כל עוד עברו מספר שבועות מאז הרשמתכם בעירייה. בנוסף תקבלו דרישה לתשלום אגרת השידור הציבורי.

מתי מתבטל הרישום שלי?

הרישום בעירייה לא מתבטל כל עוד הדוור מצליח להניח את הדואר הרשמי שלכם בתיבת הדואר. המשמעות היא, שהרישום לא מתבטל אוטומטית כשעברתם דירה,גם אם הצגתם חוזה מוגבל בזמן. חובה עליכם לשנות את הכתובת המופיעה בבורגראמט לאחר כל מעבר דירה. כמו כן, שימו לב שאם הדוור לא ימצא היכן להניח את דברי הדואר שלכם, הרשמתכם כתושבים עלולה להתבטל. ניתן להימנע מכך על ידי הדבקת מדבקה עם שם המשפחה שלכם על תיבת הדואר או, במידה ואפשרות זו לא קיימת, להירשם אצל מישהו באמצעות השימוש בשדה bei בטופס שיש למלא לקראת הרישום. אם השתמשתם ב-bei, הדואר הרשמי יהיה ממוען אליכם, אך הדוור יידע לאיזו תיבת דואר לשלשל את המכתב. במקרה זה, הכתובת שלכם תיראה, למשל, ככה:
 

Vorname Nachname
c/o Hauptmieter
Hauptstr. 20
XXXXX, Berlin


 

שימו לב: במידה ושמכם אינו מופיע על תיבת המכתבים, עליכם לתת את הכתובת המלאה, כולל השם המופיע על תיבת המכתבים, לכל גוף שעשוי לשלוח לכם תכתובת בדואר.